Decydując się na zakup takiego kotła na potrzeby domowej kotłowni musisz pamiętać o kilku zasadach, od których zależy długowieczność, efektywność oraz bezawaryjność urządzenia grzewczego. Podstawą jest regularny serwis kotłów na pellet.
Kupując pellet zawsze sprawdzaj, czy spełnia on europejską normę EN ISO 17225-2 – jeśli tak, to jest to pellet najwyższej klasy A1, z minimalną dopuszczalną ilością zanieczyszczeń.
Wysoka jakość pelletu ma przełożenie nie tylko na proces spalania i tym samym efektywność pracy kotła, ale także jego trwałość. W paliwie gorszej jakości, z niewiadomego źródła, nagminnie zdarzają się takie zanieczyszczania, jak chociażby spore kamienie, które mogą zablokować podajnik ślimakowy, a to skończy się koniecznością wezwania serwisu
Do podstawowych czynności serwisowych wykonywanych przez profesjonalnego serwisanta zaliczamy:
demontaż palnika i rusztu w celu oceny stanu tych elementów oraz drożności otworów napowietrzających,
dokładne czyszczenie palnika i rusztu,
ocena stanu podajnika ślimakowego,
oczyszczenie rury i ślimaka podajnika,
skontrolowanie stanu sznura uszczelniającego w drzwiczkach kotła,
sprawdzenie i ewentualnie zmodyfikowanie nastaw kotła (na przykład po informacji od właściciela, że kocioł zużywa dużo paliwa).
Faktyczny zakres prac serwisowych przeprowadzanych przez fachowca będzie zależeć od ogólnego stanu i wieku kotła oraz ustaleń z właścicielem.